דיאטת כאסח? או לא!

עיתון רפואי מקצועי ומכובד, ניו אניגלנד ג'ורנל שמו, ערך מחקר מקיף – גדול מימדים וארוך זמן על דיאטת הפרדת המזון והממצאים היו מדהימים: לא רק שהדיאטה בריאה, היא גם שיפרה ערכים בריאותיים כגון: שומנים בדם, מדדי לחץ דם, סוכר בדם שלפני הדיאטה לא היו מאוזנים.

הדיאטה של חרמון-מן היא דיאטת הפרדת מזונות, בפיקוח רפואי ובשליטה כדי שאפשר יהיה להצליח לרדת במשקל ולהשאר בריאים.

בכל דיאטה, ככל שיורדים במשקל מהר יותר כך עולים במשקל מהר יותר כשמפסיקים את הדיאטה. בכדי שזה לא יקרה – חייבים לעבור תקופת הסתגלות של חצי שנה כדי לשמור על ההישג של ההורדה במשקל – ורק לאחר מכן לחזור לאכול רגיל אבל תמיד במסגרת הכללים הבסיסיים של שמירה על משקל.

הדיאטה אינה המטרה – היא אמצעי להשגת המטרה של "נפש בריאה בגוף בריא", אז האם הדיאטה מזיקה?

כשאנחנו בדיאטה הגוף נכנס למצב של חיסול מלאי – מצב של פירוק מתמיד שהוא בהכרח מצב לא בריא במיוחד, אבל תמיד הוא זמני, לתקופת הדיאטה, ותמיד ניתן למזער את הנזק.

דיאטה המושתתת על הפרדת אבות מזון מאפשרת קצב ירידה מהיר מאוד מצד אחד, ואכילה ללא הגבלה לפי הרכבי המזון מצד שני.בשל הירידה המהירה במשקל יש נטייה לקרוא לה "דיאטת כאסח", האמנם?

אם נבחן את הנושא של דיאטת הפרדה מול דיאטה קלורית – נגלה שבדיאטה המושתתת על הפרדת אבות מזון לא סופרים קלוריות ולכן ניתן לאכול הרבה מאוד מזון שמכיל הרבה אנרגיה – ובדיאטות אחרות שמבוססות על ספירת קלוריות אוכלים כמות קלוריות מופחתת ולכן פחות אנרגיה אז מה יותר "כאסח"? ומה יותר בריא? הרעבה בדיאטה דלת קלוריות שיוצרת תוצרים לא רצויים בגוף? (כי בזמן רעב הגוף יוצר תוצרים שהם כמו רדיקלים חופשיים), או דיאטה רבת אנרגיה שמווסתת לפי הפעולות הטבעיות של הגוף?

מה הכוונה דיאטה שמווסתת לפי הפעולות הטבעיות של הגוף?

דיאטת חרמון-מן מנצלת מצב טבעי של הפיזיולוגיה הבסיסית של הגוף השומרת על הפעילות הסדירה של מערכות הגוף גם בתקופות שבהן יש חוסר באנרגיה ומזון, כך לדוגמא אנחנו שורדים יפה מאוד בצומות או תקופות בהן המזון אינו מצוי בשפע ולא כל מערכות הגוף קורסות במצבים ממושכים כאלה.

איך זה עובד?

הגוף מזהה מצב מצוקה של מחסור באב מזון מסויים, נניח פחמימה או חלבון, ובמקום להפסיק את פעילותו בעקבות החוסר, הוא יודע ליצור בעצמו ממקורות עצמאיים שלו, את אב המזון החסר. פעולה זו היא פעולה בזבזנית וצורכת הרבה אנרגיה אך בלעדיה הגוף יקרוס. נכון שלא הכל יכול הגוף ליצר ממקורות עצמאיים, אבל את עיקר המוצרים הבסיסיים כן אפשר. והדיאטה שלנו מנצלת בדיוק את הפעולה הנפלאה הזו, את היכולת הפיזיולוגית המדהימה הזו, לצורך ירידה במשקל.

אנחנו מספקים לגוף מזון ואנרגיה ללא הגבלה פחות אב מזון אחד בחוסר מסויים, ומאלצים את הגוף להביא בעצמו, ביצירה עצמית, את החסר – פעולה זו אינה מזיקה, היא טבעית ומתבצעת באופן קבוע אלא שבמקרה שלנו היא מאולצת ולכן היא גורמת לבזבוז רב מאוד של אנרגיה כלומר פירוק של מאגרי שומן (שם נשמרת האנרגיה של הגוף) שגורם להרזיה וירידה מהירה במשקל. בכל כמה ימים אנחנו מחליפים את אב המזון החסר חלבון או פחמימה ובכך מגוונים את הדיאטה ומאפשרים לגוף במהלך הדיאטה לקבל את כל אבות המזון ולא להיות בחסר.

ושוב אני שואל מה יותר בריא? או איזו דיאטה היא דיאטת כאסח?

דיאטה של מספר קלוריות מצומצם שהיא דלת אנרגיה סוג של הרעבה שגורמת לגוף לייצר תוצרים לא רצויים המזיקים לגוף או דיאטה רבת אנרגיה שאפשר לאכול ללא הגבלה שמווסתת לפי התפקוד הטבעי של הגוף וללא תוצרי לוואי המזיקים לגוף?

דיאטת חרמון-מן "הדיאטה המנצחת" הוכחה כדיאטה בריאה המאפשרת ירידה מהירה במשקל ואפשרות לשמור על ההישג לאורך זמן. תוכנית השמירה הינה חלק מתהליך ההרזייה.

הכשלונות הגדולים בדיאטה הם בחוסר תוכנית שמירה וכתוצאה מכך עלייה של כל המשקל בחזרה.